Moment Radiofonic Mihai Eminescu

Poza Eminescu

Moment Radiofonic Mihai Eminescu
170 de ani de neuitare
La Scoala Gimnaziala Ion Creanga Iași

Crenguțele școlii noastre au creat azi, 15 Ianuarie, de Ziua Culturii Romane, un moment radiofonic multilingvist de interpretare din lirica eminesciana. Chemarea la neuitare a luceafarului poeziei românești a realizat-o simbolic Alexandru Bujor, VI A, in ipostaza lui Ion Creanga care, in iarna lui 1877, îi scria din cerdacul bojdeucii din Ticau, îmbiindu-l cu frumusețile și prieteniilor Ieșilor.
Pe fundalul sensibil al melodiei inegalabililor Doina și Ion Aldea Teodorovici, au fost recitate poezii in limbile studiate la clasa: romana- Luceafărul ( Lupu David, IV A), La Steaua ( Fabia Munteanu, VII A), Daria Draghin ( VI) franceza: Luceafărul ( Ionuț Alexiuc, VIII A), engleza: Evening Star (Andrei Gabriel, VIII A), La mijloc de codru des ( Vitalian Gabor, VC) și germana: Der Abendstern (Gabriela Păun, VIIB), punctând-se, astfel, universalitatea liricii eminesciene.

Felicitări elevilor pentru emoția transmisă și promovarea simțului artistic printre colegii lor!
Felicitări Catedrei de limba și comunicare!

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Facebook ERASMUS E-teach

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași