SALONUL CARTILOR ÎNSUFLEȚITE si alte nimicuri...

SALONUL CARTILOR ÎNSUFLEȚITE si alte nimicuri... #cartealeagaprietenii, #blogdelectura ... e titlul primului proiect literar lansat intr-o “toamna aurie” (cum ar spune Sadoveanu) de crenguțele clasei a 5-A, un proiect început in sistem hibrid, in cadrul căruia au reușit sa comunice (destul de eficient, pot remarca) toți elevii clasei, fie de acasa sau din sala de curs. Invitatul surpriza al activității a fost Bibl Școlii Ion Creangă, prin prezenta tonică a d-nei bibl. Andreea Neagu. :)). Și evident ca am vorbit despre CARTE- cartea VIE, PROVOCATOARE, ÎNSUFLEȚITĂ prin LECTURA- si despre SALONUL cartilor vii- biblioteca școlii sau colțul de lectura al fiecăruia. Fiecare crenguța a descoperit, in biblioteca personală :)) sau a școlii, carti noi, neexplorate, și a motivat de ce ar vrea sa le citească: impresii ale unui alt cititor (Yasmina, “Harry Potter”), ecranizarea unor carti (Vanessa, “Pianistul”, Daria- “Suspicious Minds”), titlurile incitante ale cartilor ( Matei- “Jurnalul unui puști”, Robert- “Unde fugim de acasa”), pentru a evada intr-o alta lume plină de mister, aventura, suspans ( Daria- “Misterul din End House”, Matthias- “Ocolul Pământului in 80 de zile”) sau curiozitatea ( Vlad, “Detectivi de la Marea Nordului”, Mihaela-“Confesiunile unui prieten imaginar”, Petronela- “Pisicuța care vroia sa ajungă...”). In tărâmul fascinant al ficțiunii ne-am conectat - elevi, profesor, bibliotecar- prin CARTE- acest “obiect” pe lângă care trecem deseori fără sa ne oprim privirea, mintea, sufletul... dar care ne oferă momente de bucurie deplina și care ne face fericiți. Ideea unui BLOG DE LECTURA al clasei va concretiza impresiile de lectura ale crengutelor- un altfel de jurnal de lectura- dar si toate “nimicurile” din viața lor...literară.